Jdi na obsah Jdi na menu
 


    
Axl Rose
Zpěvák
Datum narození:
06.02.1962
Místo narození:
Lafayette, Indiana, USA
Znamení:
Vodnář 
   

W. Axl Rose, vlastním jménem William Bruce Rose, Jr. je americký hard rockový zpěvák. Jeho matka se znovu vdala, když byl ještě dítě a změnila mu jméno na William Bailey, podle jejího nového manžela Stephena Baileyho. V sedmnácti si změnil jméno na původní a později ho mění na W. Axl Rose. Je celosvětově známý jako zpěvák velmi úspěšné rockové kapely Guns N' Roses a také je jediným původním členem v kapele. Je mnohými považován za jednoho z nejlepších rockových frontmanů a také je neblaze proslulý svým „běsněním" na pódiu, spory s bývalými členy a odkládáním vydání alba Chinese Democracy.

Axl vyrůstal v rodině, která se striktně řídila podle Bible. Měl těžké dětství a jako dospělý přiznal, že potlačoval vzpomínky na to, jak jej jeho biologický otec William Rose sexuálně zneužíval. William Rose opustil rodinu, když měl Axl dva roky. Jeho nevlastní otec Stephen Bailey ho týral psychicky. Axl vyrůstal a myslel si, že jeho skutečným otcem je Bailey, Axlovo jméno bylo totiž William Bailey. V sedmácti po zjištění jména biologického otce si změnil jméno na William Rose. Sebe však nazýval jen W. Rose, protože nechtěl mít stejné křestní jméno jako jeho biologický otec.

Tvrdá disciplína a výchova podle Bible jej vedla ke vzpouře proti celé společnosti. Kvůli bouřilvému dospívání a matčině neochotě opustit násilníka Baileyho má Axl vážné potíže se ženami. V rozhovoru pro Rolling Stones v roce 1992 řekl, že během dětství pokládal ženy a sexualitu za zlo a jako citlivé dítě byl svědkem týrání své matky otčímem a domníval se, že domácí násilí patří k přirozenému způsobu života.

Rose projevoval velký zájem o hudbu, zpíval v místním kostele a učil se hrát na klavír. Založil skupinu nazvanou Axl. Jméno skupiny považoval za vlastní a zákonně si osvojil jméno Axl. Během celého mládí měl Axl problémy s policií, byl zatčen více než dvacetkrát a obžalován z činů jako opilost na veřejnoti a napadnutí. V Lafayette se ho pokoušeli zavřit jako notorického kriminálníka a na radu jeho právníka Axl opustil město a odešel do Los Angeles, kde se na začátku 80. let chtěl prosadit v rockové hudbě. Znovu se zde setkává s blízkými přáteli z dětství, mezi kterými je i bývalý člen kapely Axl Izzy Stradlin.

Los Angeles: Vznik Guns N' Roses
Na začátku 80. let představoval hudbu v Los Angeles hlavně punk a heavy metal. Axl chtěl tyto žánry spojit do jednoho unikátního hudebního stylu. Vystřídal několik kapel, mezi nimi L.A. Guns, nebo Hollywood Rose. Poté Axl spolu s Robem Gardnerem, Tracii Gunsem, Duffem McKaganem a |Izzy Stradlinem založil kapelu Guns N' Roses. Tracii Guns a Rob Gardner byli ale brzy nahrazeni Slashem a Stevenem Adlerem. Kapela si pronajala malý apartmán přezdívaný Hell House (pekelný dům), který se stal brlohem drog, sexu a rock n' rollu. Vicky Hamilton kapelu objevil a zorganizoval několik jejich konertů.

V roce 1986 podepsali Guns N' Roses smlouvu s Geffen Records a v roce 1987 vydali své debutové album Appetite for Destruction. Album ihned úspěch nezaznamenalo a slavným se stalo až po vypuštění několika singlů jako „Welcome to the Jungle", „Paradise City" a „Sweet Child O' Mine".

Život na hraně
Od poloviny 80. do začátku 90. let přežíval bouřlivý vztah Axla s Erin Everly, jejímž otcem je zpěvák Don Everly. V roce 1990 se oženili, ale následující měsíc požádal Axl o rozvod. Vztah byl opět obnoven, když Erin otěhotněla, ale po spontánním potratu v říjnu 1990 se opět rozešli a jejich manželství bylo v roce 1991 rozvedeno. Ve stejném roce se Axl zapletl s herečkou Stephanie Seymour, která hrála v několika videoklipech Guns N' Roses. Rose velice lpěl na jejím synovi Dylanovi a snažil se mu být dobrým otcem, kterého sám nikdy neměl. V roce 1993 se Axl se Stephanie rozešel.

Ačkoliv byl debut Guns N' Roses úspěšný, brzy se také neblaze proslavili svým divokým způsobem života a užíváním velkého množství drog. Následovaly zrušené koncerty a začaly se šířit fámy o rozpadu kapely. Axl byl v souvislosti s vydáním alba G N' R Lies označován za rasistu, protože se v textu písně „One in a Million" vyskytovalo slovo „faggots" (tj. negři) a také za odpůrce gayů, protože se ve stejné písni vyskytovalo slovo „faggots" (tj. buzeranti). Axl tyto obvinění popíral a na MTV Video Music Awards vystoupil spolu s Eltonem Johnem při písni „November Rain".

Po vydání úspěšných alb Use Your Illusion I a Use Your Illusion II se kapela vydala na světové turné, které poznamenalo několik incidentů. V červenci 1991 skočil Axl z pódia při koncertě v St. Louis na fanouška, který si koncert nahrával na kameru. Kapela koncert ukončila a podnítila tak vznik výtržností, za které byl Axl posléze zatčen. Soud nakonec rozhodl, že za výtržnosti nebyl zodpovědný a osvobodil ho. Další nepokoje vypukly v srpnu 1992 v Montrealu, kde Axl na koncert přišel pozdě a po odehrání devítí písní odešel, údajně kvůli problémům s hlasem.

Axl se často dostával do sporů s Kurtem Cobainem z Nirvany, oba se navzájem nenáviděli, v médiích se navzájem pomlouvali a uráželi. Do sporů se dostal Axl také s Vincem Neilem z kapely Mötley Crue. Spor údajně začal tím, že Izzy Stradlin napadl Neilovu ženu během MTV Music Awards, přičemž Axl vyzval Neila na souboj jednoho proti jednomu, Neil určil místo a datum, ale Axl se nedostavil. Text písně „Shogun Blues" je údajně o Neilovi.

Úpadek
V roce 1993 vydali Guns N' Roses album The Spaghetti Incident?, ale ohlasy byly rozpačité a zařazení písně Charlese Mansona "Look At Your Game, Girl„ vyvolalo polemiku. V roce 1994 vyhodil Rose z kapely Gilbyho Clarka a místo něj najal svého kamaráda Paula Tobiase. Spolu se zbytkem kapely nahrál Tobias cover verzi písně "Sympathy for the Devil" od The Rolling Stones, když ale Slash zjistil, že Tobias změnil jeho sóla a přidal svoje vlastní, což vedlo k Slashovým sporům s Rosem, které později vyústily ve Slashův odchod z kapely. V roce 1998 opustili kapelu Duff McKagan a Matt Sorum a Rose zůstal jediným členem z původní sestavy. Někteří fanoušci jej viní z rozbití kapely.

Návrat a Chinese Democracy
Po odchodu všech zakládajících členů získal Rose práva na název Guns N' Roses, přičemž v kapele se vystřídalo několik hudebníků, ale její činnost byla minimální. Na konci 90. let začalo nahrávání alba Chinese Democracy, které trvá dodnes a stálo údajně už 13 milionů dolarů.

V roce 2001 vystoupili „noví Guns N' Roses v čele s Rosem v Las Vegas a Rio de Janeiro, kde hráli před 250 000 diváků na festivalu Rock In Rio III a poprvé představili některé písně z připravovaného alba. V srpnu 2002 odehráli několik koncertů a vystoupili i na MTV Video Music Awards a Ozzy Osbourne prohlásil, že to bylo jedno z nejlepších vystoupení v historii MTV.

Turné v roce 2002 bylo poznamenáno tím, že se na první koncert Rose vůbec nedostavil a totéž se přihodilo při koncertě ve Philadelphii, což vedlo promotéra ke zrušení zbytku turné. Kapela se opět odmlčela a na turné vyrazila až v roce 2006 a to do Evropy (první čtyři koncerty byly ale odehrány v New Yorku), přičemž vystoupila i v Praze v Sazka Aréně. K nejvážnějšímu incidentu došlo ve Švédsku, kde se Axl popral s hotelovou ochrankou a musel zaplatit pokutu $6000, ale turné nijak narušeno nebylo. Rose v současnosti slibuje, že Chinese Democracy vyjde na podzim 2006.
 
 

Náhledy fotografií ze složky Dobre fotky nie

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Axl

(***, 15. 12. 2010 14:55)

milujem ho :-*