Jdi na obsah Jdi na menu
 


ÚVOD: Heavy metal počal z chaosu. Tu zdeformovaný kytarový akord, tu přechod bicích, jinde kvílivý křik trýzněných duší. Opuštěny v temnotě se tyto podivné tóny a zvláštní texty začaly pomalu soustřeďovat. Až jednoho dne zformovaly novou hudební sílu a začala základní exploze celosvětových myšlenek Heavymetalových fanoušků. V tomto článku se Vám pokusím alespoň trošičku osvětlit historii dnes jednoho z nejsilnějších hudebních žánrů. Od jeho převratných počátků s Black Sabbath před více než třiceti lety až k hyperaktivním Numetalovým seskupením řádících na Ozzfestech. Heavy metal je dnes po celém světě dominantní silou se čtvrt miliardou prodaných desek se prodral na všechna odbytiště, kde jej bylo možno zaslechnout.

STRUČNÁ HISTORIE:

POČÁTKY (LÉTA 70.) Průlom přišel v roce 1968 se vznikem skladby Black Sabbath od stejnojmené kapely, která se stala tou nejdůležitější v Heavy metalu. Kapela, které kdyby nebylo...tak byste nečetli žádnou Heavymetalovou encyklopedii a neposlouchali žádnou Heavymetalovou hudbu, protože by tento hudební žánr vůbec neexistoval. Nelze definovat hudební žánr Heavy metal, aniž byste se o tomto kvartetu nerozepsali. Myslím si, že dnes na internetových stránkách je plno materiálu o této kapele, tak si zde jen shrneme to nejdůležitější o nejdůležitějších. Od založení v anglickém Birminghamu jsou Black Sabbath uctíváni jako původci Heavy metalu, jakožto první hlasitá skupina, která vystoupila z proudu času a přinesla něco nového a revolučního. V tu dobu se žhavému magmatu Heavy metalu nedalo vyhnout - čekalo dlouho, až ho Black Sabbath v roce 1970 představí masám lidského živlu. Byli vždy o dva kroky dál než ostatní - hlasitější a rychlejší, invenčnější a všestranější. Nadevšemi ční především jejich riffy, které dokázaly přetrvat věky. To potvrzují i výpovědi některých Heavymetalových kapel např: Lars Ulrich z Metalliky prohlásil, "kdyby nebylo Black Sabbath, tak dodnes roznáším noviny." "Black Sabbath prostě ovlivnili každou skupinu," říká Peter Steele z Type O Negative, souboru, jenž vznikl o třicet let později. "Pro mě byli, jsou a vždycky budou nejvíc heavy. Nemůžete se dostat dál než oni." Black Sabbath vytvořili těžký základní kámen, z pod něhož veškerý Heavy metal navěky pramení.

Heavy metal vznikl v okamžiku, kdy se spása předchozí generace rock´n´roll ocitla uprostřed totálního rozkladu. Rockovou komunitou otřásla čtyři úmrtí na altamonském závodišti během koncertu Rolling Stones v prosinci 1969. V dubnu 1970 se oficiálně rozpadli Beatles a mnozí rockoví mágové během jediného roku zemřeli na předávkování drogami. Krátce poté, co J. F. Kennedy, R. F. Kennedy a M. L. King padli za oběť vrahům, začala zakladatele Rocku pomalu zabíjet jejich vlastní dětinská neuváženost a předali tak žezlo novému hudebnímu směru.

Druhé album Black Sabbath Paranoid bylo dalším stěžejním bodem vývoje Heavy metalu. "Paranoid je vlastně záchraná kotva," řekl Rob Halford, zpěvák Judas Priest. "Skutečně jistí metalovému hnutí všechny principy, a to na jediné desce."

Před Black Sabbath označovalo slovo "heavy" spíše jako pocit než specifický hudební žánr. Ve slovníku hippies popisovalo cokoli, co mělo silnou či opojnou atmosféru. Jimi Hendrix a Beatles často psali písně, které směřovaly k bodu "heavy," využívali příbuzné prvky, které se snažili důrazněji řešit emocionální myšlenky. Slovo "metal" v souslový heavy metal přineslo pružnost, tématickou sílu. Co se týče konkrétního užití samotných slov: spisovatel William Burroughs pojmenoval jednu postavu románu "Urranium Willy, the heavy metal kid" ("Uranový Willy, heavymetalové dítě"). Kritik Lester Bangs, jeden z prvních zastánců této hudby a Black Sabbath, později přenesl tento termín do hudby. Před tím bylo spojení heavy metal používáno ve válečnictví pro určení palebné síly nebo v chemii, kde označovalo prvky s vysokým molekulárním číslem. Další podezřelí v otázce otcovství názvu Heavy metal pro hudební žánr je Jimi Hendrix, který se však před smrtí chytře vzdal této zodpovědnosti.

Během oněch revolučních let se Black Sabbath vyhřívali na Heavymetalovém výsluní ještě se dvěma kapelami a to Led Zeppelin a Deep Purple. Black Sabbath vpustili do světa podstatu Heavy metalu a Led Zeppelin a Deep Purple trochu zjemnili ostří a dodali sex appel. Led Zeppelin měli v tu dobu na Heavy metal enormní vliv - skupina byla více než nápaditá a plodná, byla původní. Každé jejich gesto bylo grandiózní, ne nutně majestátní, ale vždy si vyžádalo velikou pozornost. V kontrastu k jednoduše srozumitelným konceptům Black Sabbath a Led Zeppelin byli Deep Purple neméně oslnivou metalovou silou. Ačkoliv jejich skladba Smoke On The Water je jednoznačně Heavymetalová a také se stala hymnou tohoto žánru, skupina se nikdy za Heavymetalovou nepovažovala. "Nikdy," řekl klávesista John Lord časopisu Keerang! "Nikdy jsme si na zápěstí nenavlíkali ocvočkované pásky s ostny a nikdy jsme nepózovali s pusou plnou crčící krve. Nic proti tomu, ale je to pro lidi, které zajímá jiný druh hudby než děláme my." Nicméně na albech In Rock z roku 1970 a Machine Head z roku 1972 Deep Purple předvedli vynikající heavy styl.

Kromě těchto tří kapel se hlasitost sama o sobě stala dalším členem kepely Rush hrající rozvláčný kanadský Hard rock, nekonfliktní kapely Blue Oyster Cult z Long Islandu, přidala se i k londýnským teatrálním Queen. Jejich úspěšná dráha nastavila další Heavymetalovou laťku.

S počátekm sedmdesátých let se také po Americe rozlétly úlomky Heavy metalu. Superhvězdné anglické kapely jako Led Zeppelin, Black Sabbath a Deep Purple proudily z města do města a přinášeli Heavymetalový sound do nevelkých hudebních divadel i na velké sportovní stadiony. Black Sabbath v roce 1971 už přes milion prodaných alb a dorazili helikoptérou před 450 000 fanoušků. Další kapely posouvaly hranice vkusu a horrorových prvků, jako děsivý a rozkošný Allice Cooper. Jeho image předčila v polovině 70. let kapela KISS, která zanedlouho po svém vzniku pronikla do amerických domácností stejně jako irští Thin Lizzy.

Celá 70. léta byla obdobím relativní mediální netečnosti a koncerty byly jedinou možností, jak zažít Heavymetalovou hudbu. V tomto průkopnickém období znamenalo zajímat se o Heavy metal obětovat koncertům všechno - utéct ze školy, vzít si v práci volno a jet kamkoliv a poznat vše naživo a z první ruky. Byl to čas nespoutanosti, sexu a drog. Tehdy AIDS nebyl a tak si hudebníci naplno užívali. Potom v roce 1978 přišli na scénu Judas Priest, kteří předvedli vytříbené zdvojení kytar. Sice byli ve srovnání Black Sabbath malý, ale díky své přísnosti v kompozici byli také hodně vidět. Blížil se konec 70. let a jméno Black Sabbath bylo v Británii stále častější a vytvářelo vliv i když se kapela vnitřně hroutila a brzy na to byla nucena změnit své složení. A ani konec kariéry Led Zeppelin smrtí Johna Bonhama nedokázal zastavit sílu Heavy metalu, která se díky těmto kapelám dostala na nejvyšší úroveň.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

mrdka100

(mrdka100, 30. 3. 2010 13:05)

čus jsem nadrženej 20 letej klucino péro mi měří 19.8cm chce někdo vzkouřit???,

plue de illes kongo

(erey morrison, 30. 3. 2010 13:01)

mrda stránka hoši dikés