Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie Nirvany:

Nirvana Leader tria Nirvana, Kurt Cobain se narodil 20. února 1967 v Aberdeenu, dřevařském městečku ležícím asi 140 km na jihozápad od Seattlu. Od sedmi let byl hyperaktivní Kurt vystaven častých hádkách rodičů. Po jejich rozvodu prožil spoustu traumatizujících událostí, které později vyjádřil ve svých textech zejména v pocitech odcizení typických pro část jeho generace. Levák Kurt se naučil hrát na obyčejnou praváckou kytaru. Spolu s basovým kytaristou Kristem Novoselicem (nar. 16. 5. 1965) založili v prosinci 1986 skupinu Nirvana ve které se vystřídalo několik bubeníků. Kurt si radikálním grungerockem a cynickými texty o degeneraci a necitelnosti spotřebně orientované společnosti léčil svoji velmi citlivou duši. O téměř dva roky později, začátkem listopadu Kurt, Krist a bicák Chad Channing nahráli u malé nezávislé gramofirmy Sub Pop první singl "Love Buzz", předělávku od Schocking Blue. V lednu 1989 trojici doplnil doprovodný kytarista Jason Everman, se kterým za tři dny natočili debutové album "Bleach".

20. října 1989 trio Nirvana odehrálo v anglickém Newcastlu svůj první evropský koncert. Nirvana vždy hrávala rozladěná, s burácejícími zpětnými vazbami s jakoby předstíraným nezájmem. Skladby této kapely však na rozdíl od podobně orientovaných nezávislých seskupení té doby obsahovaly více melodičnosti. K jejich pravzorům patřila raná alba od Black Sabbath. Kromě nich Kurt během svého dospívání od svého otce často slýchával i Led Zeppelin. První deska nesla všechny atributy nezávislého rocku té doby, hrubou produkci, levné studio, masivní zvuk zbustrovaných kytar a antencititu projevu. Koncem roku 1989, po dokončení šestitýdenního evropského turné, přestoupil podpůrný kytarista Jason Everman k Soundgarden. Zbylé trojici vzápětí zasadil nečekanou ránu Chad Chaning, Nirvana který praštil s paličkami v roce 1990 uprostřed jarního amerického turné. Zaskakující Dan Petersn dopomohl dvojce Kurt / Krist ke skladbám "Silver" a "Dive" i živým nahrávkám "About a Girl" či "Spank Thruu". Po příchodu nového, velmi razantního bubnobijce Dava Grohla (nar. 14. 1. 1969) seatleská trojice vyrazila v říjnu 1990 na anglické turné.

Po podpisu smlouvy s velkou firmou Geffen Records trojka natočila nový materiál, který v srpnu 1991 propagovala na evropském turné. 10. září trojice Nirvana vydala přelomový kultovní singl "Smells Like Teen Spirit", který o 14 dní později následovalo album "Nevermind", jež šokovalo svým neočekávaným celosvětovým úspěchem. Firma původně nechala vylisovat jen 50 tisíc výlisků, avšak v době nejvyšší poptávky po tomto albu se denně prodávalo asi 70 tisíc zvukových nosičů. V lednu 1992 se "Nevermind" vyšplhalo na 1. příčku amerického albového žebříčku. Prodejní nezávislý trhák katapultoval obyčejné kluky z buranského amerického středozápadu do pozice mezinárodních superhvězd. Trojice Nirvana, která předtím jako spousta jiných nezávislých outsiderů vymetala nezávislé kluby se díky vrtkavé štěstěně náhle ocitla na svém vrcholu. Všechno to zapříčinil v MTV neustále rotující videoklip k megahitu "Smells Like Teen Spirit", který jak Cobain přiznal byl napsán pod vlivem nedoceněných Pixies. Nirvana přestávala koncertovat v klubech a přesunula se na stadiony, čímž se změnilo i publikum. Dřívější nezávisláky pozvolna nahrazovali nekritičtí konzumenti, ta tam byla uvolněná klubová atmosféra, což Kurt velice těžce nesl.

Nirvana Nirvana náhle zpopularizovala punk, post-punk, indie-rock a stala se jednou z nejdůležitějších kapel 90. let, která zásadním způsobem změnila přístup velkých značek, masmédií a anonymních konzumentů k alternativní hudbě. Její členové využívali svojí mediálně výhodnou pozici a všemi možnými prostředky se snažili upozorňovat na další kvalitní nezávislou hudbu. Po jejich rychlém úspěchu následovala erupce nezávislé muziky nazývané grunge. Americký Seattle ze kterého trojka pocházela se na čas stal pupkem světa. Nechuť podřídit se komerci byla nejlepší reklamou a gramofonové kolosy vychytrale pokračovaly ve výprodeji nekomerční muziky. Tento pro samotnou nezávislou hudbu velmi destruktivní proces Cobaina s jeho spoluhráči velmi deprimoval. Všichni tři si totiž jasně uvědomovali, že na jejich místě se vlastně mohl objevit kdokoliv z podobných rockových part. 9. dubna 1992 Nirvana věnovala na americkém benefičním koncertě pro oběti války v Bosně a Hercegovině skladbu "Rape Me" (Znásilni mě), což způsobilo skandál v celé Americe. Nirvana se nikdy nechovala podle taktovky šéfů své nahrávací společnosti a sama si vybírala podivné předkapely nebo podivné producenty. Nirvana Tento vzdor vyvrcholil při dvoutýdenním nahrávání jejich posledního studiového alba "In Utero". Tato vzteklá, punkově agresivní deska sice zdaleka nebyla komerčně tak úspěšná jako její předchůdce, ale zato přinesla umělecky cenný, nijak hitově neuhlazený materiál. Jedna zastávka tříměsíčního amerického "Steel Tour" byla 18. listopadu 1993 v malém sálu Manhattanské Upper West Side rezervována pro tři stovky pozvaných hostů a členů fanklubu. Na pódiu ozdobeném smutečními liliemi a nasvíceném svícemi předvedla Nirvana doplněná o hostující hudebníky životnost své tvorby i v beznapěťové verzi. Osvědčené hity které byly doplněné zdařilou coververzi Bowieho "The Man Who Sold the World" a zlidovělou "Where Did You Sleep Last Night" byly později vydány na albu "MTV Umplugged in New York".

Nirvana Cobain se neustále utápěl v depresích a své chronické potíže se žaludkem zmírňoval heroinem. Ze spárů neodvratného a chmurného konce ho nedokázalo vytáhnout ani narození dcery Frances Bean, kterou mu porodila Courtney Love, kytaristka a zpěvačka skupiny Hole, se kterou se k všeobecnému překvapení oženil 24. února 1992. Jak on, tak Courtney Love brali i po narození dcery tvrdé drogy a museli bojovat o to aby jim nebyla odebrána z jejich péče. Kurt Cobain se stále nemohl vyrovnat s náhlým přívalem slávy, zdrcující mašinérii showbusinessu a nenávistnými výpady bývalých přívrženců. Svojí autodestrukci se snažil zastavit pochybný úspěch jimž stále více pohrdal. 6. února 1994 se v Lisabonu odstartovalo evropské turné "Lollaoaloza" a kapela měla během dvou měsíců absolvovat téměř čtyřicet koncertů z čehož byl Kurt úplně na dně. Během vystoupení navíc přicházel do kontaktu s nenáviděným Billy Corganem ze společně vystupující kapely Smashing Pumpkins. Právě Courtney Love, která měla s Corganem v minulosti poměr přesvědčila Kurta k tomuto navrženému společnému turné do kterého se Kurtovi bytostně nechtělo. Na garantovaný zisk devět milionů dolaru měli zálusk i Kurtovi spoluhráči, kteří však Kurta bez jejího přispění nebyli schopni ukecat. Poté co Kurt 3. března 1994 ztratil hlas v mnichovské Terminal 1, byly zrušeny dva koncerty evropského turné a Kurt se měl zotavit v Římě, kde ho Courtney po společné noci nalezla 4. 3. v kómatu, když předtím spolykal kolem padesáti tabletek Rohypnolu a zapil je šampaňským. Vedení gramofonové společnosti toto počínání označilo za nešťastnou náhodu. Po týdenním léčení se Cobain vrátil do Seatllu. 18. 3. zavolala zděšená Courtney seattleskou polici s tím, že se Cobain zamkl v koupelně s pistoli a mluví o sebevraždě. Policejní zpráva uvedla, že v domě byly zajištěny čtyři revolvery, dvacet pět krabic munice a velké množství barbiturátů. 25. 3. manažeři Nirvany poslali Kurta do odvykacího centra v Los Angeles na dvoutýdenní odvykací detoxikační kůru. Courtney Love prohlásila, že pokud se nepodřídí, nedovolí mu vídat dcerku. 30. 3. Cobain získal zbraň, kterou mu na jeho žádost koupil jeho přítel Dylan Carlson a ještě téhož dne nastoupil na kliniku Exodus v Los Angeles. Už po čtyřicetiosmi hodinách si vyšel před léčebnu na cigaretu a svévolně nejbližším letadlem vrátil do Seattlu. 3. 4. navštívil svoji dlouholetou přítelkyni Saru Hoehn a pak se po něm slehla zem.

Nirvana Ráno 8.dubna 1994 elektrikář, který do jeho domu v Seattlu přišel instalovat bezpečnostní osvětlení, nahlédl do okna malého apartmá nad garáží a nalezl Kurtovo bezvládné tělo. Již dva dny předtím, 6. dubna 1994 si Kurt Cobain prostřelil hlavu. Měl na sobě džíny, košili a tenisky, vedle sebe dopis na rozloučenou. V něm mimo jiné napsal, že už velmi dlouho nepocítil radost z hudby a vystupování a měl neustálý pocit viny z toho že by měl předstírat jak ho to baví. V závěru dopisu vzkázal: "Je lepší shořet než vyhasnout". Kurt Cobain si plánoval ukončení činnosti s jeho domovskou kapelou Nirvana a chtěl se věnovat spolupráci se svoji manželkou Courtney Love a její skupinou Hole. Ve druhém plánu měl chuť přejít k akustické hudbě.

Dva zbývající členové Nirvany naložili se svými životy podstatně lépe než jejich leader. Bubeník David Grohl začal hrát na kytaru a zpívat v kapele Foo Fighters, se kterou natočil několik žádaných alb a baskytarista Krist Novoselic se s jedinou deskou připomněl s projektem Sweet 75. Courtney Love se později etablovala jako úspěšná herečka ve Formanově snímku Lid versus Larry Flynt a také ve filmu Muž na Měsíci.

Nirvana 28. října 2002 byla vydána kompilace největších hitů pojmenovaná "Nirvana". Bonusovou skladbou je titul "You Know You're Right", který byl poslední skladbou, kterou proslulá trojice ze Seattlu nahrála. K tomuto songu vznikl i videoklip z dosud nezveřejněných záběrů kapely.

V listopadu 2003 vznikl rozruch kolem Kurta Cobaina. Postarala se o něj dodatečně dotištěná čtrnáctistránková brožura, která měla již v roce 2002 vyjít jako součást jeho deníků. Tento 'bizarní a znepokojující' materiál se údajně nehodil do originálního vydání. Cobain totiž psal zčásti autobiografické vyprávění o sériovém vrahovi, které se mohlo, ale také nemuselo zakládat na pravdě.

Deset let po Cobainově smrti byla vydána kniha "Love & Death: The Murder of Kurt Cobain", kterou napsali novináři Max Wallace, Ian Halperin a detektiv Tom Grant, jenž vedl vyšetřování. Kurt Cobain se údajně nemohl zastřelit, protože jeho organismus byl nadopován příliš velkým množstvím heroinu. Nečitelné prý byly otisky prstů sejmuté na vražedné zbrani atd.

Režisér Gus Van Sant bude natáčet film "Last Days" o posledních hodinách života Kurta Cobaina. Hlavního hrdinu ztvární Michael Pitt, Courtney Love si zahraje Asia Argento. Premiéra má proběhnout koncem příštího roku.

Poprvé od smrti Kurta Cobaina spolu vystupovali zbývající dva členové tria Nirvana Krist Novoselic a Dave Grohl. Stalo se tak v Stardust Hotel and Casino v Las Vegas v úterý 19. října 2004 na předvolební akci podporující demokratického kandidáta na prezidenta Johna Kerryho.

Nirvana Seattleské legendární trojici Nirvana byla 22. listopadu 2004 vydána retrospektivní kolekce "With the Lights Out". Trojalbum obsahuje spoustu raritního materiálu, včetně skladby "You Know You're Right", která ozdobila výběrovku "Nirvana" z roku 2002. Nebývale rozsáhlý je rovněž šedesátistránkový booklet. Kolekce obsahuje 62 nahrávek. V převážné většině přitom jde o neznámé raritky, demáče a živě odehrané chuťovky skupiny Nirvana či sólové pokusy Kurta Cobaina. V limitované edici trojCD doplnilo i bonusové DVD s raritním záznamem dvaceti fláků grungeové trojky na 'domácí' párty v roce 1987. 3CD boxu "With the Lights Out" od trojice Nirvana se prodalo za první týden 105 760 kusů, což představuje historický rekord mezi boxsety. Toto výsostné postavení si doposud obhajoval Bruce Springsteen, který v roce 1998 prodal za stejné období 46 516 kusů boxetu "Tracks".

21. března 2005 bylo v reedici vydáno proslulé album "Nevermind" seattleského tria Nirvana. Bonusové DVD obsahuje mimo jiné rozhovor s tehdejším kytaristou Kristem Novoselicem a bubeníkem Davem Grohlem.

13. května 2005 měl na festivalu v Cannes premiéru film "Last Days", zachycující poslední hodiny života Kurta Cobaina. Snímek je částečně sestaven podle domněnek o tom, jak skončil frontman Nirvany.

Kurt Cobain

Kurt Cobain Frontman jedné z nejznámějších skupin devadesátých let se narodil 20. února 1967 v městečku Aberdeen, asi 150 kilometrů od Seattlu. Matka pracovala jako číšnice v koktejlovém baru a otec byl automechanik. Když bylo Kurtovi sedm let, rodiče se rozvedli, což ho výrazně ovlivnilo. V pozdějších rozhovorech uváděl, že od tohoto okamžiku se již nikdy necítil znovu milován.

Kurt se s rozvodem rodičů nikdy nesrovnal a stal se z něj složitý a antisociální živel. Jeho trauma se později objevilo v mnohých textech písní Nirvany. Bydlel u různých příbuzných v Aberdeenu, kam se rodina ještě před rozvodem přestěhovala, našlo se však i období, kdy spal pod mostem.

Kurt Cobain Nejoblíbenější hudbou byli pro Kurta britští Sex Pistols a různé jiné britské punkové skupiny. Kurt sám byl součástí hned několika skupin, než v roce 1986 v Olympii založil spolu s kytaristou Kristem Novoselicem a bubeníkem Aaronem Burckhardem. Skupinu Nirvana. S Burckhardem se však později rozloučili a po období hledání dalšího bubeníka se v roce 1990 v kapele objevil Dave Grohl.

Po počátcích, kdy s demonahrávkami sháněli vydavatele, se jich nakonec ujala nezávislá společnost Sub-pop, která v roce 1989 vydala jejich první album "Bleach." Album mělo úspěch a tak se pro příští album Nirvana upsala Geffenu, který ji mohl propagovat mnohem lépe.

Dva a půl roku po svém debutu vydala Nirvana album "Nevermind". V čele s nejuznávanějším singlem "Smells Like Teen Spirit" vlétla takřka neznámá kapela do žebříčku prodejnosti. "Nevermind" se prodalo přes deset milionů kopií s tržbou přes půl miliardy dolarů.

Sám Cobain přiznal, že o takovém úspěchu se mu ani nesnilo. Sláva však pro něj měla i negativní stránku. Kurt začal brát heroin, podle vlastních slov proto, aby se vyhnul tlaku producentů a také bolesti v oblasti břicha, kterou mu způsoboval skříplý nerv v zádech. Své nitro si dále vyléval ve velmi osobně zaměřených textech písní.

Právě osobní charakter textů znamenal, že si je fanoušci často špatně vykládali. Kurt posluchače upozorňoval, že písně mají jiný význam, ale pomalu chápal, že ani přes obrovské peníze, které albem vydělal, na fanoušky příliš velký vliv nemá.

Kurt Cobain V únoru 1992 si Kurt odskočil na Hawai, aby se oženil s Coutney Love. Později toho roku vydala Nirvana albun "Incesticide" a Kurt skončil v nemocnici, aby se léčil ze závislosti na heroinu. Zároveň se mu narodila dcera Frances Bean.

Na začátku roku 1993 vydala Nirvana album "In Utero". Deska bourala všechny hitparády. Zároveň byla ještě daleko otevřenější než předchozí alba a byla jakýmsi oknem do Kurtovy duše. Hudební kritici se shodují, že byla rozhodně albem, do kterého dal nejvíce sám sebe.

Kurt Cobain V listopadu nahrála Nirvana odlehčené album "MTV Unplugged", kde mimo svých písní ztvárnili i písně umělců, kteří je silně ovlivnili, například Bowieho "Man Who Sold the World." Pokud někdo dosud zpochybňoval Cobainovy muzikantské kvality, mohl se o nich naplno přesvědčit. Rozšířily se však fámy o tom, že to je poslední album Nirvany, protože jsou problémy uvnitř skupiny.

Poté se Nirvana pustila do evropské koncertové tour, ale musela ji přerušit kvůli tomu, že se Kurt pokusil v Římě o sebevraždu, když spolikal více než padesát uklidňujících prášků a zapil je šampaňským. Incident se podařilo ututlat a Cobain se vrátil do Seattlu, kde nastoupil na protidrogovou léčbu.

Z nemocnice ovšem po chvíli utekl a 5.dubna 1994 se zabarikádoval ve svém domě, vložil si do úst pistoli a stiskl kohoutek. Našel ho elektrikář, který vlezl do domu oknem, když nikdo neotvíral. Vedle Kurtova těla ležel dopis na rozloučenou, adresovaný Courtney a malé Frances Bean, zakončený slovy "Miluji vás, miluji vás." Manželka Courtney musela být 7. dubna hospitalizována kvůli předávkování drogami.

Na Kurtovu smrt reagovalo hned několik teenagerů ve Spojených státech tím, že se zastřelili. Dalších pět tisíc fanoušků se shromáždilo v Seattlu a se svíčkami v rukou vytvořili smuteční pochod. Tak odešla jedna z největších legend devadesátých let.

Kapela:

Kurt Cobain

Datum narození: 20. 2. 1967
Místo narození: Aberdeen
Funkce: Zpěv, elektrická kytaraDave Grohl

Datum narození: 14. 1. 1969
Místo narození: Warren
Funkce: Bicí

Narodil Jamesu a Virginii Grohlovým ve Warrenu, Ohio. Otec pracoval jako žurnalista pro Scripps-Howards a matka učila na SŠ. Dave má o tři roky starší sestru Lisu. V roce 1972 se přestěhovali do Virginie. Kde se Grohlovi rozvedli, když měl Dave 6 let. Rozvod ho nepoznamenal, zůstal s matkou. V dětství trpěl hyperaktivitou. Na střední škole začal kouřit mariuhanu, kouřil od 12 do 20let, čtyřikrát až pětkrát denně. Ve dvanácti začal hrát na kytaru a několik let chodil na hodiny kytary. Jeho sestřenice ho seznamuje s punkrockem, kterému úplně podlehne. Jeho první kapela se jmenovala Mission Impossible, hrál na kytaru a později na bicí, přejmenovali se na Fast, protože hráli rychlý hardrockový punk. V 17 odešel ze školy. Kapela se rozpadla až v roce 1986. Poté Dave hrál v Dain Bramage, pak Scream. Do Nirvany byl přijat 25.9.1990. Vystřídal Chada Chaninga. Nirvana měla problémy s bubeníky, protože měli slabé udery a špatnou dynamiku. Ale jak vyděli hrát Davea na bicí, kdy bicí explodovali, každou chvíli měnili blánu, která dlouho pod jeho náporem nevydržela. Davea můžeme slyšet od Nevermind až do konce.... V Nirvaně hrál až do rozpadu, tedy do smrti Kurta. Založil kapelu Foo Fighters kde zpívá a hraje na kytaru. Na rozdíl od Krista, může říct že je úspěšný, Foo Fighters je totiž známá a úspěšná kapela, poslední album nese název One by One.

Krist Anthony Novoselic

Datum narození: 16. 5. 1965
Místo narození: Campton
Funkce: Basa

Krist se narodil 16.května 1965 v Camptonu, v Californii. Jeho rodiče Krist a Maria byli chorvatští emigranti. V roce 1963 se jeho otec nastěhoval do Ameriky. Živil se rozvozem pitné vody. O rok později za ním přijíždí jeho žena. Krist měl ještě dva sourozence. Bratra Roberta a sestru Dianu. V roce 1979 se Krist a jeho rodina se přestěhovali do Aberdeenu. Kristovi se tu vůbec nelíbilo, pořád pršelo a neměl žádné kamarády. Neustále měl deprese. Ve volném čase poslouchal hudbu, zvlášť Led Zeppelin a Black Sabbath. Rodiče si s ním něvěděli rady, tak ho poslali do Jugoslávie k prarodičům. Našel si tam kamarády a zůstal tam rok. Potom se vrátil zpátky do Aberdeenu, začal hodně pít a kouřit mariuhanu. Po skončení střední školy se jeho rodiče rozvedli. V té době začal chodit se Shelli s kterou se záhy oženil. Jeho první kapela se jmenovala Stiff Woodies. V roce 1985 se setkává s Kurtem Cobainem a založili kapelu Fecal Matter, která byla předchůdcem Nirvany. Po smrti Kurta Cobaina a vyhlášení, že za něj neexistuje náhrada se Nirvana rozpadla, hrával v kapelách jako: Sweet 75, Gus a naposledy v Eyes Adrift. Známá byla souhra Krista a Kurta na pódiu. Krist, můžete vidět Christ se často přejmenovával z Krista na Christa a naopak.

Diskografie:

Bleach (1989)

01. Blew
02. Floyd The Barber
03. About A Girl
04. School
05. Love Buzz
06. Paper Cuts
07. Negative Creep
08. Scoff
09. Swap Meet
10. Mr. Moustache
11. Sifting
12. Big Cheese
13. Downer

Nevermind (1991)

01. Smells Like Teen Spirit
02. In Bloom
03. Come As You Are
04. Breed
05. Lithium
06. Polly
07. Territorial Pissings
08. Drain You
09. Lounge Act
10. Stay Away
11. On A Plain
12. Something In The Way
13. Endless Nameless

Incesticide (1992)

01. Dive
02. Sliver
03. Stain
04. Been A Son
05. Turnaround
06. Molly's Lips
07. Son Of A Gun
08. (New Wave) Polly
09. Beeswax
10. Downer
11. Mexican Seafood
12. Hairspray Queen
13. Aero Zeppelin
14. Big Long Now
15. Aneurysm

In Utero

01. Serve The Servants
02. Scentless Apprentice
03. Heart - Shaped Box
04. Rape Me
05. Frances Farmer Will Have Her Revenge On Seattle
06. Dumb
07. Very Ape
08. Milk It
09. Pennyroyal Tea
10. Radio Friendly Unit Shifter
11. Tourette's
12. All Apologies

MTV Unplugged In New York (1994)

01. About A Girl
02. Come As You Are
03. Jesus Doesn't Want Me For A Sunbeam
04. The Man Who Sold The World
05. Pennyroyal Tea
06. Dumb
07. Polly
08. On A Plain
09. Something In The Way
10. Plateau
11. Oh Me
12. Lake Of Fire
13. All Apologies
14. Where Did You Sleep Last Night

From The Muddy Banks Of The Wishkah (Live - 1996)

01. Intro
02. School
03. Drain You
04. Aneurysm
05. Smells Like Teen Spirit
06. Been A Son
07. Lithium
08. Sliver
09. Spank Thru
10. Scentless Apprentice
11. Heart - Shaped Box
12. Milk It
13. Negative Creep
14. Polly
15. Breed
16. Tourette's
17. Blew

Nirvana - Best Of (2002)

01. You Know You're Right (previously unreleased)
02. About A Girl
03. Been A Son
04. Sliver
05. Smells Like Teen Spirit
06. Come As You Are
07. Lithium
08. In Bloom
09. Heart-Shaped Box
10. Pennyroyal Tea
11. Rape Me
12. Dumb
13. All Apologies (Unplugged)
14. The Man Who Sold The World (Unplugged)
15. Where Did You Sleep Last Night (Unplugged)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář