Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vznik Rammstein

Kapela Rammstein se začala skládat začátkem roku 1994. Její vznik inicioval kytarista Richard Kruspe, bubeník Christoph Schneider a baskytarista Oliver Riedel. Později se k nim přidal klávesák Christian Flake Lorenz, kytarista Paul Landers a zpěvák Till Lindemann.

Název skupiny je odvozen od malé vesničky Ramstein v Německu, ve které má jednu ze svých základen americká armáda. Ta, v roce 1988, uspořádala leteckou přehlídku, při které se jedno z letadel zřítilo a způsobilo neštěstí, které si vyžádalo více než 80 lidských životů. Tehdy ještě bezejmenná kapela o tom složila písničku, podle které jim známí začali říkat Ramstein. Aby se odlišili od místa katastrofy, přidali si ještě jedno písmenko "m" navíc. S trochou sebezapření, se tento název dá přeložit do češtiny jako "beranidlo".

Obrazek


Šestice východoněmců (Paul Landers se narodil v Bělorusku, ale vyrůstal v Německu) zaujala na koncertech pyrotechnickými efekty, jež připravuje Till Lindemann (má na to certifikát), a dokonale sladěnými kostýmy. Jejich prvním demosnímkem byla skladba "Schwarzes Glas". Své první album šestice nahrávala v březnu roku 1995 ve Stockholmu, ve studiích firmy Polar-Studio, za dohledu producenta Jacobea Hellnerea, známého spoluprací se švédskou skupinou Clawfinger, které Rammsteini zprvu dělali předkapelu na jejich koncertech. V říjnu 1995 se na pultech objevil jejich první singl "Du riechst so gut" a zhruba měsíc poté albový debut "Herzeleid". Již tehdy začaly zaznívat první kritické hlasy, zda se náhodou nejedná o fašisticky orientovanou skupinu. Jako jeden z důkazů byl omílán i nevinný obal prvního CD, který prý zobrazuje postavy čisté árijské rasy. Kapela se však těmto útokům bránila tím, že stojí zcela mimo politické dění, a že se do ní ostatní navážejí jen proto, že jsou Němci. V říjnu 1995 Rammstein vyrazili na první turné a po měsíční pauze se představili i mimo Německo jako předkapela Clawfinger v pražském Edenu. V prosinci 1995 si zopakovali šňůru po Německu, na které už nebyli pouze předkapelou, ale hlavními hvězdami večera.

1996 – 1999
Celosvětový úspěch kapely svým způsobem započal v srpnu 1996 režisér David Lynch, který zařadil jejich skladby "Heirate mich" a "Rammstein" na soundtrack filmu Lost Highway. Rammstein se ocitli ve společnosti takových hvězd, jako jsou např. Marilyn Manson, David Bowie, Nine Inch Nails nebo Angel Badalamenti.

27. září 1996 skupina odehrála svůj stý koncert v berlínské aréně zvaný "100 Jahre Rammstein" a v listopadu 1996 šestice odjela na Maltu připravovat druhé elpíčko "Sehnsucht", jež se na pulty dostalo v červenci 1997. K velmi dobře přijatým videoklipům patří zejména "Engel" a vzniká remix skladby "Stripped" od Depeche Mode, který mimochodem hrají na koncertech dodnes. Po natočení nové verze "Du riechst so gut", nazvané "Du riechst so gut ´98", se Rammstein vydali na turné po Americe a po západní Evropě. V červnu 1998 vychází singlová kolekce "Original Single Kollektion", která obsahuje singly "Du riechst so gut", "Seemann", "Engel", "Engel (Fan Edition)" "Du hast" a "Das Modell", který obsahuje také plakát.

V srpnu 1998 bylo v Parkbuhne Wuhlheide u Berlína natočeno před 17-tisíci diváky vystoupení nazvané "Live aus Berlin"", jež se v podobě živého cédéčka dostalo k fanouškům v srpnu 1999 a o tři měsíce později vyšlo i jako koncertní DVD, které obsahuje celý koncert a perličkou je tzv. multikamera mód a rozhovor s R+, ve kterém mimochodem říkají, že natočí maximálně 3 alba. Téhož roku o sobě Rammstein dávají celosvětově vědět svojí skladbou "Du hast", jež byla mimo jiné zařazena na soundtrack ke kultovnímu filmu The Matrix. Tato skladba se prakticky stala hymnou R+.

2000 – 2003
Od května 2000 kapela připravovala v Jižní Francii album "Mutter", jež bylo dokončováno v belgickém studiu Galaxy Studios. Vánoční trh obohatil DVD singl "Links 2 3 4". V březnu 2001 vyšla třetí komerčněji pojatá řadovka "Mutter". V červnu 2001 Rammstein absolvovali "Mutter tour" po Evropě a v jehož rámci se 12. června představili na Strahovském stadionu jako předkapela AC/DC. Půl roku poté se 12. listopadu 2001 vrátili do Prahy, kde v Paegas Aréně předvedli velkolepou ohnivou show.

V roce 2002 se od Rammstein prosadili dvě písně na deskách k filmům. Součástí soundtracku Resident Evil se stala skladba "Halleluja" a ve filmu xXx (Triple X) si dokonce zahráli. Natáčení se uskutečnilo na hranicích ČR s Německem (kostel ve Výsluní na Chomutovsku), trvalo 2dny a komparzisté byli Češi.

24. listopadu 2003 bylo vydáno souhrnné DVD historie Rammstein "Lichtspielhaus", překládané do angličtiny jako "Moviehouse". Obsahem byli všechny dosavadní videoklipy včetně choulostivého "Stripped", ukázek z koncertů, reklam, interview ....

2004 – 2005
V roce 2004 se Rammstein opět ukazují na scéně a tím vyvracejí spekulace o rozpadu kapely, které se objevovaly skoro všude kde se jen dalo. Ve svém pilotním singlu "Mein Teil" k album "Reise, Reise" ukazují jistý druh lásky z pohledu německého kanibala, který si přes internet našel svou obět. Klip se nevyhl cenzuře. 6.9.2004 příchází 2. singl z alba s názvem "Amerika",
který vystihuje refrém: "We're all living in Amerika, Amerika ist wunderbar..." samozřejmě je to myšlené ironicky. Mnozí nedočkavci se dočkali 27.9.2004, kdy vychází "Reise, Reise", které ale hodně tzv. "Rammstein fanoušků" pohoršilo, urazilo, ale když to vemete do důsledku, album by bylo oblíbenější mezi těmito fanoušky, kdyby se R+ neuchýlili do hlubin ještě vetší komerce než u předchozího alba Mutter. 22. listopadu vychází singl "Ohne dich", který doprovází smutný klip, ve kterém Till zemře. Za tento klip byli nominováni na německé hudební ceny Echo.

1.11.2004 Rammstein započali "tour Reise, Reise" v německém Mannheimu, projeli půl Evropy, až dorazili 3.12.2004 do T-Mobile Areny v Praze, kde Čechům (Slovákům, Němcům, Polákům...) ukázali proč sou nejlepší a že nové album se dá zahrát skvěle i živě, samozřejmě doplněné hity ze strarších desek.

22.2.2005 se vrátili do ČR koncertem v ostravské Čez Aréně, kde byla plánována jedna ze zastávek evropské šňůry se supportem Apocalypticou. Původní datum ostravského koncertu bylo 28.2.2005, ale kvůli summitu v Bratislavě (Bush x Putin) se koncert přesunul. 28.2.2005 vychází singl "Keine Lust".

Rammstein v říjnu vypustili singl "Benzin" s klipem, který se fanouškům moc nezalíbil. Po singlu následovalo očekávané album "Rosenrot", které sklidilo u většíny fanoušků celkem kladné hodnocení. Následoval druhý singl, který nese název "Rosenrot" s celkem brutálním klipem, který byl i cenzurován.

Diskografie

Alba:

Herzeleid (vydáno: 24. září 1995)

Herzeleid je prvním albem skupiny Rammstein vydané 25. září 1995. První co vás asi zaujme jsou polonahé postavy všech členů. Tento "nevinný" obal vyvola u některých kritiků podezření, jestli to není skrytá propaganda čisté arejské rasy. Tato pomluva byla interpretována mnohrát, ale nikdy nebyla prokázana. Na albu je spoustu dobrých hitů, pro některé bylo vlastně celé album jedním velký hitem.

1. Wollt ihr das Bett in Flammen sehen
2. Der Meister
3. Weisses Fleisch
4. Asche zu Asche
5. Seemann
6. Du Riechst So Gut
7. Das alte Leid
8. Heirate mich
9. Herzeleid
10. Laichzeit
11. Rammstein


Sehnsucht (vydáno: 22. srpna 1997)

Od tohoto alba lidé hodně očekávali, ale Rammstein je nezklamal, jeden hit za druhým přesně v jejich stylu. Třeba skladba Du Hast se objevila na soundtracku Matrixu nebo Engel dobyl světovou hitparádu na 12. místě. Tvrdá elektrometalová se prodrala do světových řebříčků jako jedna z mála německých skupin.

1. Sehnsucht
2. Engel
3. Tier
4. Bestrafe mich
5. Du hast
6. Bück dich
7. Spiel mit mir
8. Klavier
9. Alter Mann
10. Eifersucht
11. Küss mich (Fellfrosch)


Live aus Berlin (vydáno: 31.srpna 1999)

Toto album vzniklo na základě koncertu "Live aus Berlin", který se konal 22. a 23. srpna roku 1998 v Parkbühne Wuhlheide v Berlíně. Pro mnoho fanoušků je právě toto album nejoblíbenější, to protože skladby zahrané živě zní odlišně od studiově uhlazených verzí známých z řádných alb a dostavají tak nový rozměr a jsou to vlastně dvojnásobné hity znějící pokaždé trochu jinak, ale vždy perfekně. Na pultech se také objevilo album "Live aus Berlin Limited Edition", které obsahuje navíc skladby Klavier, Herzeleid a Tier + videa Asche zu Asche, Tier a Wilder Wein.

1. Spielt mit mir
2. Bestrafe mich
3. Weisses Fleisch
4. Sehnsucht
5. Asche zu Asche
6. Wilder Wein
7. Heirate mich
8. Du Riechst So Gut
9. Du hast
10. Bück dich
11. Engel
12. Rammstein
13. Laichzeit
14. Wollt ihr das Bett in Flammen sehen
15. Seemann


Mutter (vydáno: 2. dubna 2001)

Rammstein na tomto albu ukázali to, že nejsou jenom skladatelé, ale hlavně se na něm prokázalo to k čemu mají veliké předpoklady již od začátku a to k básním. Texty jsou někdy filozofické, smutné, někdy i dost "ujeté" ale vždy perfektní. Rovněž nechybí ani jistá dávka extravagatnosti, na kterou jsme si u této partičky s Berlína už zvykli. Tak je musíte brát z nadsázkou. Řekl bych ale, že je to jejich nejlepší počin v jejich dosavadí tvorbě.

1. Mein Herz brennt
2. Links 2 3 4
3. Sonne
4. Ich will
5. Feuer Frei!
6. Mutter
7. Spieluhr
8. Zwitter
9. Rein raus
10. Adios
11. Nebel


Reise, reise (vydáno: 27. září 2004)

1. Reise, Reise
2. Mein Teil
3. Dalai Lama
4. Keine Lust
5. Los
6. Amerika
5. Los
7. Moskau
8. Morgenstern
9. Stein um Stein
10. Ohne dich
11. Amour


Rosenrot (vydáno: 28.říjen 2005)

1. Benzin
2. Mann gegen Mann
3. Rosenrot
4. Spring
5. Wo bist du
6. Stirb Nicht Vor Mir
7. Zestören
8. Hilf Mir
9. Te Quiero Puta
10. Feuer und Wasser
11. Ein Leid

Členovia skupiny

Till Lindemann

Narozen: 04.01.1963 v LipskuObrazek

Výška: cca 193 cm
Oči: zelené
Znamení: kozoroh
Předchozí skupina: First Arsch
Předchozí práce: pletení košíků
Činnost ve skupině: zpěv

Till prožil nešťastné dětství v malé vesnici Wendisch-Rambow s o šest let starší sestrou a nevlastním otcem, který u něj uplatňoval velmi přísnou výchovu. Podle něj byla první opravdová německá skupina "Kraftwerk". Till měl jednu dobu v levém uchu 2 náušnice, ale teď už je nenosí. Je ateista. Jeho otec se jmenoval Werner Lindemann, byl básník. Jeho matka, Brigitte Lindemann, je spisovatelka. Když mu bylo 11, nastoupil do sportovní školy v Rostockém sportovním klubu a od roku 1997 navštěvoval 3 roky školní jídelnu.

 Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo 12. Roku 1976-1979 závodně plaval a měl dokonce i možnost účastnit se ME v dálkovém plavání, ale kvůli tomu, že opustil hotel bez dovolení a šel si koupit pornočasopisy (vyloučen z ME). Roku 1979 úspěšně dokončil školu. Po absolvování řekl: "Nikdy jsem neměl rád sportovní školu, ale jako dítě si nemůžete vybírat." Jeho první práce byla ve firmě na zpracovávání rašeliny, ovšem odtud byl po 3 dnech vyhozen. Poté pracoval jako tesař, technik v galerii a nakonec pletl košíky. Roku 1985, když bylo Tillovi 22 let, se mu narodila první dcera Nele. O pár dní později se oženil s matkou Nele, ovšem za nějakou dobu se rozvedli. Till musel vychovávat Nele sám 7 let. Teď už se o výchovu dělí s její matkou, protože stráví vždy půl roku s kapelou. V roce 1986 začal hrát ve skupině First Arsch na bubny. Byla to Schwerinská punková kapela. Vydali jedno album "Saddle up". Po roce 1990 se Till pustil do psaní textů, které byly většinou založeny na slovních obratech. Roku 1994 vyhráli zápis v Berlíně a mohli si nahrát 4 písně v profesionálním studiu. Poté se Till přestěhoval do Berlína. Paul Landers se oficiálně přidal ke skupině a po něm hned následoval Christian Flake Lorenz. Till hrál na bubny ve svém domě, který zároveň sloužil jako nahrávací studio. 

Jeho otec zemřel v listopadu 1992 na otravu alkoholem. Byl spálen v kostele poblíž Wendisch-Rambow. Till o něm později napsal skladbu Heirate mich. Druhou dceru má s Anjou Köseling, jeho formální manželkou. Anja zveřejnila, že jí Till po dobu manželství nadával, a dokonce i bil. Také prý odmítal platit podporu na jejich dceru Marii-Louise (narozena 1993). Till se k tomu nikdy nevyjádřil. V jednom rozhovoru řekl, že až mu bude 50 bude většinu času trávit se svými dětmi. 5.června 1999 ve Worcesteru byl Till a Flake zatčen na pódiu po skladbě Bück dich. Na povel seržanta Thomase Radula strávili jeden den ve vězení a zaplatili pokutu 25 dolarů. Till Lindemann je kvalifikovaný pyrotechnik. Po incidentu při koncertě v Berlíně 27.září 1996, kdy zapálená část kulis spadla těsně vedle diváků, si najali profesionální jednotku pyrotechniků, od kterých se Till přiučuje a dělá s nimi na koncertních efektech. Každý člen má speciální instrukce jak používat pyrotechniku na pódiu.

 

hristian Flake Lorenz

Narozen: 16.11.1966 v BerlíněObrazek
Výška: cca 190 cm
Oči: modré
Znamení: štír
Předchozí skupina: Feeling B
Předchozí práce: výrobce nářadí
Činnost ve skupině: klávesy


Flake byl vychováván v Prenzlauer Berg v Berlíně. Má o tři roky staršího bratra. Má tři děti. Poslední dítě se narodilo v řijnu 2004 a je to holka. V 9-10 letech se začal učit hrát na klávesy. Proto je teď tak dobrý. Ke klávesům se dostal tak, že jeho kamarád z dětství hrál na piáno a Flake to chtěl taky umět, jenomže měl pouze klávesy, tak se učil alespoň na ně. Ze začátku mu to prý vůbec nešlo. Vyučil se jako stolař. Jeho dřívější kapely byly Magdalene Keibel Combo, Frigitte Hodenhorst Mundschen a nakonec Feeling B, kde se seznámil s Paulem. Poté bydlel v 
apartmánu s Paulem. Roku 2002 ho Paul přemluvil do projektu, aby vydali knihu "Mix mir einen Drink", která se týkala Feeling B. Publikovali ji přes nakladatelství Schwarzkopf & Schwarzkopf. Měl rád Napster, Polsko a hlavně polské jídlo. Naopak nemá rád McDonalds a Americkou kulturu. Často píše do Fanarei na rammstein.com. Rád maluje a má rád stará auta. Mezi jeho oblíbené skupiny patří Coldplay, Placebo, Johnny Cash, PJ Harvey, System of a Down, Ministry, Prodigy a dokonce chtěl hrát ve skupině Rolling Stones. Je duchaplný, zábavný a mírně potrhlý. Do roku 2002 jezdil na člunu při skladbě Seemann a Stripped, pak ho vystřídal Olli. Příčina je zřejmě taková, že na koncertě v Rusku roku 2001 se člun převrátil a dav Flakovi málem roztrhal všechno oblečení co měl na sobě. Na to co dělá při Weisses Fleisch jsou dvě verze. Jedna je o tom, že se to Flakovi na pódiu zdálo příliš nudné, proto tam začal tancovat. Druhá je o tom, že Flakovi chytilo oblečení od ohnivých efektů, a tak se ho snažil uhasit (:-)). Jeden čas chtěl být chirurgem, proto se před jeho jméno dává občas "Doktor". 

 
 

liver Riedel

Narozen: 11.04.1971 ve SchwerinuObrazek
Výška: cca 202 cm
Oči: hnědé
Znamení: beran
Předchozí skupina: Inchtabokatables
Předchozí práce: omítkář
Činnost ve skupině: basová kytara


O Ollim kolují na internetu pověry, že mu zemřel otec a bratr při autonehodě, to však není pravda. Olli nikdy neměl žádného sourozence. Olliho rodiče byli dost mladí, když se jim narodil. To mělo prý tu výhodu, že poslouchali stejnou hudbu jako on a měli spoustu rodinných přátel. O Olliho dětství se toho moc neví. Jak řekl pro Spark, byl vcelku poslušné dítě, ovšem neučil se moc dobře a jednou na základní škole i propadl. Prý nenáviděl školu. Hrál ve folkové houslové kapele The Inchtabokatables. Má rád elektronickou hudbu jako třeba 
Korn, rád fotografuje, sportuje, jezdí na serfu a na skateboardu. Je vyučený jako štukatér. Má dvě děti, jednoho chlapce a jednu dceru. Olli stejně jako Doom nechodí na afterpárty. 

 

Christoph Doom Schneider

Narozen: 11.05.1966 v BerlíněObrazek
Výška: cca 194 cm
Oči: modré
Znamení: býk
Předchozí skupina: Die Firma, Feeling B
Předchozí práce: instalace telefonů
Činnost ve skupině: bicí

Jeho rodiče jsou profesionální hudebníci. Má jednoho staršího bratra Stephana a pět mladších sester. Jedna ze sester, Constance, dělala jednu dobu kostýmy na koncerty Rammstein. Když mu bylo 14, dostal od Stephana bicí. Je vyučený jako instalatér telefonů. Jako jediný člen z Rammstein vykonal devítiměsíční vojenský kurz (vojna). Poté se rozhodl odejít z učení a pokoušel se dvakrát dostat na hudební konzervatoř, pokaždé byl odmítnut. Jeho otec ho nepodporoval ve hře na bubny. Chtěl, aby se naučil hrát na nějaký klasický 
hudební nástroj a ne na bubny. Nejdříve se měl učit na trumpetu. Nechá si raději říkat Schneider. Má pár lekcí na bubny, jinak je samouk. Hrál ve skupinách Keine Ahnung, Frechheit, Die Firma a nakonec ve Feeling B. Má rád heavy metalové skupiny. Na škole se učil anglicky. Doom moc nechodí na afterparty. Moc nemluví, je upřímný. V květnu 2005 si vzal Rusku v Postdamu, ale už jednou se rozvedl. Nekouří. 

 
 

Paul H. Landers

Narozen: 09.12.1964 v Brest-Litovsk, BěloruskoObrazek
Výška: cca 172 cm
Oči: zelené
Znamení: střelec
Předchozí skupina: Feeling B
Předchozí práce: topič
Činnost ve skupině: kytara

Jeho rodné jméno je Henry Hirsch. Narodil se 9. prosince 1964 v Bělorusku. Někde se uvádí, že se narodil v Německu, jestli je to pravda však nikdo neví. Pravda asi není to, že dělal gymnastiku. Je druhý nejstarší člen v kapele. Má dvě děti. Chlapce Emila (*1991) a dívku (*2001). Když byl malý, bydlel chvíli v Moskvě. Jeho otec je učitel jazyků. Jeho matka je Polka a učí na speciální škole. Paul se učil od 12 do 13 let na piáno. Ve dvaceti letech si vzal Nikki Landers. O dva roky později se s ní rozvedl, ale nechal si jméno Landers. Od roku 
1983 až do roku 1993 vystřídal mnoho skupin. Nejznámější však byla Feeling B. Byla to velice populární Východoněmecká punková skupina. Jestli Vás zajímá, doporučuji film "Flüstern und Schreien". Paul má rád skupiny Pantera, Metallica a Sex Pistols. Umí trošku rusky. Paul je hodně humorný a upovídaný. Má opravdu rád setkaní s fanoušky. 

 

Richard Zven Kruspe Bernstein

Narozen: 24.06.1967 v WittemburguObrazek
Výška: cca 180 cm
Oči: zelené
Znamení: rak
Předchozí skupina: Orgasm Death Gimmicks
Předchozí práce: prodavač
Činnost ve skupině: kytara

Má dvě starší sestry a jednoho staršího bratra. Jeho rodiče se rozvedli, když byl Richard ještě malý. Matka si vzala jiného muže, který Richarda neměl rád, a tak mu jednou roztrhal plakát skupiny Kiss v jeho pokoji. Poté se přestěhovali do vesnice Weisen. Věnoval se Boxu. Je vyučený kuchař, ale pracoval jako prodavač. Když mu bylo 16, navštívil Československo, kde si koupil kytaru. Nejprve jen kvůli výhodnému prodeji, ale pak se na ní začal učit a nechal si ji. V devatenácti letech se přestěhoval na Lychener Straße, 
do východního Německa, protože už byl znuděný místní hudbou. V Německu dělal každý den hudbu sám, protože ho zde nikoho neznal. Dva roky bydlel v apartmánu, kde měl kytaru a bubny. Podle Richarda to byl smutný čas. Před pádem Berlínské zdi se chtěl podívat na druhou stranu. Tam se omylem připletl do demonstrujícího davu, kde ho někdo udeřil do hlavy a poté ho zatkli. Strávil šest dní ve vězení. Potom se rozhodl opustit východní Německo. Přes Československo se dostal do západního Německa. Po pádu Berlínské zdi se však opět vrátil na východ. V roce 1991 začal hrát ve skupině Orgasm Death Gimmick. Roku 1992 nebo 1993 se mu narodila první dcera, Khira Li Lindemann. Její matka je Tillova ex-manželka. Tento rok se s Tillem a Oliverem Riedelem vydali do USA. Tam se rozhodli, že nebudou dělat americkou hudbu, ale budou si zakládat na německém přízvuku. Richard se oženil v roce 1999 s modelkou z Jihoafrické republiky, Caron Bernstein. Vzali se na ceremoniálu "Jewish", kde Richard zkomponoval hudbu. Rozvedli se někdy mezi rokem 2003 a 2004. V roce 2006 plánuje vydat svůj sólový projekt "Emigrate". Mluví velice dobře anglicky s americkým přízvukem. 
V roce 2001 stratil na jednom koncertě ztratil prstýnek, který nebyl nikdy nalezen. Napsal text k písni Engel. Nyní žije v USA. Jeho oblíbené skupiny jsou: Kiss, Black Sabbath, AC/DC, Big Black, Red Hot Chili Peppers, Suicidal Tendencies a Pantera. 

 
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

sračky

(nadal, 7. 6. 2010 17:01)

jsou to fašouni kdy bys tomu rozuměl věděl bys něco o němcích jsou to fašouni byli a budou a ty sežer jejich kýbl sraček kradou angloamerickou hudební duši ,sami múžou hrát tak na fašouncký bubínky jako jejich dědové.pořádně si to poslechni to pozadí ten vermacht jak tam pochoduje poak by tě ne napadlo je řadit tam kam a ským je dáváš do lajny .

rammstein

(Metal Messiah, 21. 7. 2009 15:46)

aj ked počuvam skôr heavymetal a powermetal, rammstein má u mna svoje osobinté miesto, mna si získali už ako malého chlapca, ked ostatné deti počuvali Petra Nagya a deti. Ich surové riffy, texty a tillov hlas ma proste dostávajú.ked sa k tomu všetkému pridaju ich kostými a pyrotechnika na koncertoch je to fakt super kapela. a 25.11.2009 budú vraj opäť v prahe. :)