Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

Obrazek

HISTORIE

AC/DC je australská hardrocková skupina, která zaznamenala první vystoupení na Silvestra roku 1973 v Sydney. V červnu 1974 vyšel skupině první singl (zpěv: Dave Evans) a v únoru 1975 první album High Voltage (Vysoké Napětí) . V létě stejného roku se také ustálila sestava skupiny v následující složení: Angus Young - sólová kytara, Malcolm Young - rytmická kytara (oba stály u zrodu kapely, jsou to bratři , narodili se v Glasgow ve Skotsku), Bon Scott - zpěv (také Skot), Mark Evans (baskytara), Phill Rudd (bicí).

      V roce 1976 se skupina přestěhovala do Velké Británie a o rok později poprvé koncertovala v USA, a baskytaristu Evanse vystřídal Cliff Williams. Po albu High Voltage nahrály AC/DC několik dalších alb (viz. Diskografie), ale doposud nejúspěšnější přišlo v roce 1979. Bylo to Highway To Hell (Dálnice Do Pekla), díky této platinové desce se australští hardrockeři navždy zapsaly do historie světové hudby. Tento titul byl také poslední pro Bona Scotta, protože přišel velice zlomový a zároveň asi nejdůležitější rok 1980. 20. února tohoto roku byl totiž právě zpěvák se štiplavým hlasem nalezen na parkovišti v Londýně mrtev, příčina smrti - otrava alkoholem. Pro mnoho skupin by něco takového znamenalo konec kariéry, ale AC/CD i přes tuto tragédii nechtěli skončit a tak hledali nového zpěváka a našli v okolí anglického města Newcastle narozeného zpěváka Briana Johnsona, který dříve působil v britské kapele Geordie.

      Po smrti Bona Scotta je kytarista Angus Young definitivně frontmanem skupiny. Význam roku 1980 tímto nekončí, protože 31. 7. vychází, za významné pomoci nového zpěváka, superpecka Back In Black (Zpátky V Černém). Album Highway To Hell bylo platinové, ale Back In Black dokonce diamantové (do dnes se ho prodalo cca. 19 milionů kusů). Je to třetí nejúspěšnější rockové album všech dob a písně z tohoto alba i dnes tvoří čtvrtinu repertoáru AC/DC na koncertech. Následují alba For Those About To Rock (We Salute You) (Zdar Všem Rockerům) - platinové a Flick Of The Switch (zmáčkni tlačítko), toto album už je spíše průměrné. Úroveň klesá a přichází změna - místo Philla Rudda za bicí usedá Simon Wright. Trojice desek Fly On The Wall (Hmyz Na Zdi), Who Made Who (Kdo Koho Stvořil) - soundtrack k filmu Maximum Overdrive a Blow Up Your Video lze označit za podprůměrná a nejslabší co AC/DC nahrály.

      V roce 1989 dochází k další změně za bicími, na místo Wrighta usedá holohlavý Chris Slade. 22. 9. 1990 konečně zase album na úrovni těch ze 70sátých a začátku 80sátých let The Razors Edge (Ostří Nože) v čele s písní Thunderstruck (Hromový Úder). Srpen 1991 skupina vystupuje po třetí v historii na Monsters Of Rock Festivalu jako headliners (hlavní skupina), to se doposud žádné jiné nepovedlo. Rok 1991 znamenal pro borce ostrých rifů jakýsi "Comeback". Rok na to vychází vynikající živé album LIVE, k tomu limitované dvojalbum LIVE Special Collector's Edition a aby toho nebylo málo, tak ještě video LIVE At Donington. V roce 1994 se k bicím vrací Phill Rudd, který k AC/DC prostě patří, což se opět ukáže už o rok později, když podává, jako vždy, vynikající výkony na novém albu.

      Ono album nese název Ballbreaker (Demoliční koule), které vystihuje jeho kvality, protože definitivně boří slabší éru skupiny a stává se nejlepším počinem "ácéček" od legendárního "Bekinblečka". Samozřejmě následuje turné. Ballbreaker tour trvalo jeden a půl roku a obsahovalo 145 jedinečných koncertních show (jsou to opravdu machři!!!). Atmosféru tohoto turné si můžete vychutnat u videa No Bull - "Live Plaza De Toros, Madrid" (1996), které v roce 2002 vyšlo i na DVD. Rok 1997 přinesl boxset Bonfire (obsahuje 4/5 CD) ohlížející se za působením Bona Scotta. Následuje dlouhá pauza, až v březnu 2000 vychází album Stiff Upper Lip.

      Já si o tomto titulu myslím, že za Ballbreakerem nezaostává, a jestli ano, tak v žádném případě ne o moc, prostě se mi líbí. Opět následuje turné, které, jak se stává již tradicí, perfektně přenáší do našich televizí a počítačů video - Stiff Upper Lip (vychází na DVD a VHS koncem roku 2001). 10. března 2003 budou AC/DC uvedeni do Rock and Rollové síně slávy!!! A někdy na podzim 2003 je avizováno vydání nového alba!!! Nevím, jak vy, ale já se těším, jako kdyby se mi mělo narodit dítě!!!

Členové

ObrazekAngus Young (49)

sólová kytara
Narozen: 31. března 1955 v Glasgow, Skotsko
Člen AC/DC: od roku 1973 dodnes
Pravé jméno: Angus McKinnon Young
Zájmy: hraní na kytaru, spaní

Biografie

Angus McKinnon Young se narodil 31.března 1955 v Glasgow, ve Skotsku. Ve škole nebyl moc dobrý student. Jeho jediné opravdové akademické vzdělání bylo umění. V patnácti letech opustil školu a šel pracovat jako tiskař pro pornočasopis "Ribald."

Ale jeho ambice směřovaly úplně jinam. Asi rok potom, co opustil školu, začal cvičit na kytaru skoro pravidelně, jamoval s kamarády a hrál na školních plesech. Nejdřív se Angus motal kolem Malcolmových kytar, ale asi za rok nato mu matka koupila jeho vlastní, malou levnou akustickou kytaru. Během času Angus uvažoval o možnosti chodit na začátečnický kytarový kurz, ale rozhodl se, že se bude učit sám. Tím pádem byla většina jeho hudebního vzdělání zkušební a nepřesná.

Když jeho starší bratr Malcolm připravoval plány pro svou novou kapelu, byl Angus na nejlepší cestě k tomu, aby se z něho stala výrazná osobnost světových jevišť. Jeho křečovité, zdánlivě nekontrolovatelné vyhublé tělo je pro něho zcela typické. Na jevišti se často pohybuje jeho nezaměnitelnou kačeří chůzí. (Tu původní praktikoval Chuck Berry.)

Obrazek

Brian Johnson (56)

Zpěv
Narozen: 5. října 1947 v Newcastlu
Člen AC/DC: Od roku 1980 dodnes
Zájmy: automobilové závody, krásné ženy, Whiskey, psy, fotbal

Biografie

Brian Johnson se narodil 5. října 1947 v Newcastlu, v Anglii. Jako dítě hrál se skauty ve hře Gang Shows, účinkoval v televizi a také byl členem místního kostelního sboru. Ale rychle se z něho stal Rock 'N' Rollový démon. V únoru 1972 se stal členem kapely USA, kde působil kytarista Vic Malcolm, baskytarista Tom Hill a bubeník Brian Gibson. Za několik měsíců si kapela změnila jméno na mnohem vhodnější - Geordie. První singl kapely "Don't Do That" (Nedělej To) vyšel na konci roku přes firmu EMI a vyšplhal se na 32. místo britského žebříčku. Poté rychle následoval největší hit kapely "All Because Of You" (Všechno kvůli tobě), který dosáhl 6. místa v žebříčku a do TOP 20 se dostali díky "Can You Do It" (Můžeš to udělat).

Slavná éra skupiny Geordie skončila, když jejich "Electric Lady"(Elektrická dáma) sklouzla na 32. místo v srpnu 1973, kapela začala vycházet z módy. Geordie pokračovali hraním po barech a vydali tři alba jako jednu kompilaci "Master Of Rock" v roce 1974. Bohužel, žádné z jejich alb nedokázalo kapelu udržet delší dobu na výsluní. Záhy po vydání "Save The World" v roce 1976 ohlásili Geordie konec.

Brian se rozhodl, že hudební byznys pro něho bude prioritou. Ale na začátku roku 1980 začal přemýšlet o jiné práci ve světě šoubyznysu. Přemluvil své bývalé kolegy z Geordie, aby znovu obnovili kapelu. Když AC/DC přijali Briana, Geordie začali nahrávat v Red Bus Records v Londýně, aby nahrály nějaké singly. Geordie později vybrali jako náhradu za Briana nového zpěváka, Terryho Schleshera.

ObrazekMalcolm Young (51)

Rytmická kytara
Narozen: 6. ledna 1953 v Glasgow, Skotsko
Člen AC/DC: od roku 1973 dodnes
Pravé jméno: Malcolm Young
Zájmy: hraní na kytaru

Biografie

Malcolm Young se narodil 6. ledna 1953 ve skotském městě Glasgow. Je šestým narozeným dítětem rodiny Youngovi. V deseti letech se jeho rodina přestěhovala ze Skotska do australského Sydney, kde se pevně usadila. Než se dostali do Austrálie, Malcolm byl pověstný jako školní výtržník. Opustil školu a mohl si najít nové výnosné zaměstnání. Pracoval jako strojník ve firmě na výrobu podprsenek.

Malcolm hrál na kytaru už když chodil do školy. Rychle vyměnil akustickou za elektrickou kytaru a sbíral nápady od jeho staršího bratra George, když se vrátil z turné s kapelou Easybeats. Díky svému platu si Malcolm mohl dovolit více profesionálnějších kytar.

Konečně se Malcolm přidal k první kapele. Během roku 1971 začal hrát s Australia's Velvet Underground. The Velvet Underground prodělali za svou krátkou kariéru mnoho změn v obsazení, ale nikdy nedosáhli žadného většího úspěchu.

Během roku 1973 George Young, se svým partnerem Harrym Vandou, pracovali na albu s názvem Marcus Hook Roll Band v Albert Studios. Projekt začal náhodou v Londýně, tongue-in-cheek diversion but took on a more serious aura after EMI's American division expressed interest in a full album. Postupem času George a Harry najali Malcolma a Anguse jako hlavní hráče. Byla to první věc, na které pracovali Angus a Malcolm před vznikem AC/DC.

Phil Rudd (50)

ObrazekBicí
Narozen: 19. května 1954, Melbourne, Austrálie
Člen AC/DC: od roku 1975 do r. 1983 a od roku 1995 dodnes
Pravé jméno: Phillip Hugh Rudd
Zájmy: automobilové závody, střelba z pistole, pilotáž

Biografie

Phillip Hugh Rudd se narodil 19. května 1954 v australském Melbourne. Svoje jméno si udělal, když hrál ve skinheadské kapele "Colored Balls" spolu s kytaristou Lobby Lloydem a zpěvákem Angry Andersonem. Tato skupina okupovala kluby v sedmdesátých letých jakousi formou yob-rocku.

Dva singly - "Liberate Rock" a "Mess Of Blues" byly jediné, které Philovi s Colored Balls přinesly větší slávu. V roce 1974 se kapela přejmenovala na Buster Brown a nahrála album "Something To Say" u firmy Mushroom Records. Ale začátkem roku 1975 toho Phil neměl dost a přijal nabídku, když mu AC/DC nabídli vystoupení.

Na konci nahrávání alba "Flick of The Switch" v roce 1983 rostly spory mezi Malcolmem a Philem. Jejich přátelství se citelně zhoršovalo. Kvůli tomu Phil odletěl domů. Zvolil ústup na Nový Zéland, kde si koupil helikoptéru a pověsil profesionální hudební kariéru na hřebík.

V roce 1991, když AC/DC hráli na Novém Zélandu, Phil přišel na jejich koncert. Po skončení show šel navštívit kapelu do šatny. Předtím se neviděli osm let! Nakonec se v roce 1994 zeptal Malcolm Phila, jestli s nimi nechce jamovat. Od té doby zase hraje Phil Rudd s AC/DC.

Obrazek 

Cliff Williams (54)

Basová kytara
Narozen: 14. prosince 1949 v Romfordu, Anglie.
Člen AC/DC: od roku 1977 dodnes
Pravé jméno: Cliff Williams
Zájmy: letadla

Biografie

Cliff Williams se narodil 14. prosince 1949 v anglickém městě Romford. Když mu bylo devět let, přestěhovali se do Liverpoolu, kde první dva roky pracoval jako inženýr, než se dal ke své první kapele.

Spojil se se zpěvákem Mickem Stubbsem, kytaristou Lauriem Wisefieldem, klávesákem Clivem Johnem a bubeníkem Mickem Cookem, a založili kapelu nazvanou Home. V sedmdesátých letech tato kapela, která mísila hard a soft rock vydala u firmy Epic records své první LP s názvem 'Pause For A Hoarse Horse'. V listopadu 1971 předskakovali Led Zeppelin ve Wembley.

V roce 1972 nahradil klávesáka Cliva Johna Jim Anderson a Home vydali stejnojmenné album, ze kterého vzešel hit 'Dreamer', který se v listopadu 1972 dostal na 41. místo v britských tabulkách. V roce 1973 ještě vydali singl "The Alchemist", ale kapela se rozpadla a Cliff v roce 1974 založil kapelu Bandit.

Bandit rychle získali smlouvu u firmi Arista a roku 1977 vydali stejnojmenné album. V kapele působili Jim Diamond (později se prosadil jako sólový zpěvák) a bubeník Graham Broad (ten se později přidal k formaci Buck's Fizz). Ale Bandit nebyli tak uspěšní, takže Cliff neváhal, když ho oslovili AC/DC.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

asi vam hrabe

(havlas, 12. 7. 2008 17:33)

jestli tam jeste jednou napises ze ac/dc byly hardrokeri tak ti rozdupu drzku. ty vis pekny makovy hovno o ac/dc protoze kazdy kdo ma sluch pozna art rock vole. tak se srovnej a zapomen na nejakej pitomej nesmyslnej hardrock a vychutnej si krasu pisnicek od ac/dc

Re: asi vam hrabe

(Komu tu hrabe, 20. 4. 2011 20:14)

ehm, vypadá to, že tobě hrabe...podle tebe jedni z průkopníků hard rocku nehrají hard rock...

STYL??

(We Love AC/DC!, 7. 7. 2009 14:18)

řekla bych, že AC/DC hraji Rock'N'Roll a trochu do Hard Rocku. Ale Art Rock nikoli. teda aspon podle mě. Každy ma svuj nazor na styl. Vlastně je to jedno, pokud někdo nebude tvrdit, že hrajoou RAP nebo TECHNO!:-! Hlavně že hrajou tu nejlepší hudbu všech dob a budou tu vždy jak se zahraje jakakoli jejich pisnička. Řekla bych že ani na stylu nezaleží.:-DProstě je všichni milujem a vždycky budem.PÁÁ

WWW.koule.CZ

(AC/DC fan!!, 7. 7. 2009 14:12)

zaregistrovat a dat hlas AC/DC!! Stoji tto zato. A kdyžtak to pošlete i dal. Hlavně že daji hlasy. DÍKY www.koule.cz