Jdi na obsah Jdi na menu
 


Guns N'Roses

/// Guns N'Roses sice nejsou kapelou, která by dobou svého vzniku sahala k rockovým legendám jako byli Rolling Stones, vydala jen pár alb oproti jiným a období jejich největší slávy netrvalo zase tak dlouho, přesto se však stala v hudební historii pojmem. Ostatně tohle všechno vám asi nemusím zdlouhavě vykládat. Cože to způsobilo na konci 80. a počátku 90.let takovou hysterii? Nesmrtelnost a originalita jejich hudby, která v době, když GNR vypustili do světa jejich přelomovou skladbu Sweet Child O'Mine, neměla konkurenci. Místo jedné z nejlepších rockových kapel na světě bylo na šest let definitivně zabráno, jménu Guns N'Roses a všemu, co s tím souviselo, tenkrát nebylo rovno. Tvrdý, nekompromisní, občas sensitivní, někdy chaotický, ukřičený rock'n'roll, který provázely drogové incidenty a přílišná sláva musela člověka nějakým způsobem ovlivnit a stoupnout mu do hlavy. Tak není divu, že zanedlouho uvnitř kapely začaly spory a co si budeme povídat, zřejmě pocházely od jediného člověka, jež byl sice geniálním hlasem a kreativcem kapely, ale později i jejím nesnesitelným elementem a nakonec definitivní zkázou. I přesto, pojďme se ještě jednou podívat do Paradise City…

(c)www.vh1.com

Počátky Guns N' Roses se objevují v roce 1983, kdy se setkali Axl a Izzy, předtím hrající v různých kapelách, které měly větší či menší úspěchy a založili kapelu Rose, která se zpočátku jmenovala A.X.L. a později získala opět nové jméno Holywood Rose. V tomto období vznikly některé skladby, které se později objevily na Appetite For Destruction. V březnu 1985 kapela získala jméno Guns N'Roses a její základ tvořil Axl, Izzy a Duff. V červnu téhož roku se ustálila legendární sestava: zpěvák William Axl Rose (vlastním jménem William Bailey, což bylo příjmení jeho nevlastního otce, když zjistil, že jeho pravý otec se jmenoval Rose, změnil si jméno, Axl bylo jméno kapely, ve které kdysi zpíval), kytaristé Slash (vlastním jménem Saul Hudson, jediný pochází z Británie, ostatní jsou z USA), Izzy Stradlin (vlastním jménem Jeff Isbell), basák Duff McKagan (vlastním jménem Michael McKagan) a bubeník Steven Adler. V roce 1986 vydali první čtyřpísňové EP Live ?!'@ Like A Suicide, aby o rok později mohli pokračovat debutem Appetite For Destruction. Z této vynikající desky vyšel jako první singl s videoklipem Welcome To The Jungle, nicméně hned napoprvé velký úspěch nestrhl. Aby se o Guns N'Roses začalo mluvit a psát, musela nejdříve přijít skladba, která byla ve své době naprostou výjimečností. Po vydání Sweet Child O'Mine se zájem o Guns N'Roses podstatně zvýšil. Bylo to vlastně jednoduché: v roce 1987 MTV začalo vysílat klip k Sweet Child O'Mine, skladba se umístila na vrcholu žebříčků, Appetite For Destruction se najednou začalo prodávat a Guns N'Roses se stali jednou z největších rockových kapel na světě. Welcome To The Jungle byl znovu vydán a vypuštěn do Top Ten a dále už následovaly jenom hity, jedním z nich bylo také nezapomenutelné Paradise City. O rok později následovalo EP G N'R Lies, které obsahovalo původní EP a čtyři nové akustické skladby, mezi nimi i Patience, která dosáhla Top 5. Na tomto EP se nacházela i skladba One In A Million, jeden z četných uřvaných výkonů Axla Rose. Tenkrát to byl ještě hraný hněv. 

(c)www.aol.comNa začátku 90.let GNR začali pracovat na druhé desce. Předtím však vyhodili z kapely bubeníka Stevea Adlera, aby ho ihned nahradil Matt Sorum z kapely Cult. Důvod k vyhození Adlera byl prostý, jeho drogová závislost způsobovala, že již neodváděl dobře svou práci na stagi. Čistě kytarová kapela znovu změnila svou sestavu, když nabrala klávesistu Dizzyho Reeda. Z připravovaného alba se nakonec stala alba dvě Use Your Illusion I a Use Your Illusion II, která vyšla dohromady v roce 1991. Na tomto dvojalbu kapela vyspěla, z divokého rock'n'rollu se staly vážnější několikaminutové balady, kde si GNR pohráli s uměleckými prvky - zařadili mezi své obvyklé nástroje smyčce a klavír. To se odrazilo i na videoklipech, které byly vytvářeny jako krátké filmy a prosluly nepochybně i Slashovými kytarovými sóly, například před opuštěným kostelem v klipu November Rain nebo sestup do pekla v klipu Since I Don't Have You. Po Michaelovi Jacksonovi to byla další senzace mezi videoklipy. 

Období slávy Guns N'Roses vrcholilo, však předchozí dvě alba k tomu dávala pádný důvod. Nicméně se objevil grunge a silná konkurence v podobě Nirvany a jejich Nevermind. Axl čím dál méně dokázal ovládat své výbuchy hněvu, kterými se proslavil na stagi i v zákulisí. Izzy krátce poté opustil kapelu, čímž GNR ztratili svého nejlepšího skladatele. Jeho místo doplnil kytarista z kapely Kill For Thrills Gilby Clarke. V roce 1993 vyšlo punkem ovlivněné The Spaghetti Incident?. Deska byla recenzenty chválena a obsahovala několik výrazných skladeb, nicméně to byl definitivní konec společné práce kapely v původní sestavě. Objevily se zprávy, že se kapela rozpadá, protože Slash chce pokračovat v čistém, odvázaném rocku, kde by vynikla jeho kytara a Axl chce zase tvořit více uměleckou hudbu. Jednoduše dvě charismatické osobnosti a nepochybně velká ega, z nichž jeden je navíc cholerik a druhý od pohledu tvrdohlavý flegmatik, už nemohly déle vydržet v jedné kapele. 

(c)www.aol.comV roce 1995 Slash vydal vlastní EP It's Five O'Clock Somewhere. Axl se zavřel ve studiu, kam vstupovali hudebníci jako Dave Navarro, Tommy Stinson nebo kytarista Nine Inch Nails Robin Finck. GNR se rozhodli předělat desku Rolling Stones Sympathy For The Devil, což jen přineslo další roztržku, když Axl preferoval svého kamaráda z dětství Paula Huge a znovu s ním nahrál party původních kytaristů Izzyho a Gilbyho Clarka bez souhlasu kapely. V roce 1996 Slash definitivně opustil kapelu, a Axl jako jediný původní člen s nově sestavenou kapelou znovu nahrál Appetite For Destruction. Dlouho se neobjevil na hudebních pultech žádný nový materiál, až v roce 1999 vyšla metalová smršť Oh My God na soundtracku k filmu End Of Days. 

Rok 2000 přinesl koncerty v nové sestavě, kterou tvořil Axl, kromě něj dlouhodobý klávesista GNR Dizzy Reed, kytaristé Paul Huge, Robin Finck, Buckethead, basák Stinson a bubeník Brian Mantia. GNR nejdříve vystoupili v Las Vegas a pak se objevili na mamutím festivalu Rock In Rio. Poté GNR slibovali novou desku a turné, ale ještě než se začaly prodávat lístky, Axl oznámil, že se všechno ruší a o kapele nebyly zmínky až do začátku roku 2001. GNR opět koncertovali s tím, že původním členům kapely byl zakázán vstup na tento koncert. Manažer kapely Doug Goldstein to okomentoval tak, že se obával, aby Axla příliš nevynervovali. Slash se údajně pokoušel dostat na guestlist a dokonce i proklouznout mezi security. 

GunsZatímco Axl vyhodil dalšího člověka spolupracujícího na nové desce GNR (producenta Roye Thomase Bakera) a chlubil se počtem významných hudebníků, kteří mají svůj podíl na této desce (mezi nimi byl i Moby), Slash, Izzy a Duff oznámili, že připravují novou desku, která měla původně vyjít jako Izzyho sólovka. Později se objevily zprávy, že Slash, Matt Sorum a Duff se chystají založit novou kapelu. V koncertním kalendáři GNR se objevila nová data pro britské a japonské festivaly, ale neexistující album bylo opět odloženo na rok 2002. Paul Huge už si na těchto koncertech nezahrál, opustil kapelu a byl nahrazen kytaristou Richardem Fortusem. 

GNR se představili na MTV Video Music Awards, což o ně opět vzbudilo zájem, ovšem Axlova výpověď o tom, že nová deska je v nedohlednu, způsobila, že zájem zase opadl. Kapela se však vydala na první turné po osmi letech a podařilo se jí odehrát všechny slíbené koncerty v Evropě a Asii. Na koncertě ve Vancouveru však Axl odmítl vystoupit, což způsobilo ve městě destruktivní povyk. Zatím Izzy, Matt, Slash a Duff oficiálně oznámili, že hledají nového zpěváka pro kapelu bez Axla. Izzy se poté od projektu odloučil a zůstal jen jako občasný člen, někdy si zahrál na koncertech a napsal několik příspěvků na novou desku. Zbytek kapely se zpěvákem Scottem Weilandem ze Stone Temple Pilots zformovali Velvet Revolver a vydali desku Contraband. 

Nikdy nevycházející deska GNR, pokud by snad někdy vyšla, jmenovala by se Chinese Democracy, brzdí další vývoj GNR. Ostatně, nová sestava bez Slashe už asi nikdy nebude to, co dřív. Jejich oficiální webová stránka spí a o Axlovi, kromě toho, že si nechal udělat pár plastických operací, nikdo nic neví. Media se zaměřují spíše na Velvet Revover, protože je to kapela, která se činí. Jedno je ale jisté, legendární postavení v rockové historii a geniální nadčasové skladby už jim dneska nikdo neodpáře.

19.9.2006

Čas trochu postoupil od té doby, co byl napsán tento článek. Axl Rose mezitím vystoupil s kapelou New Guns N'Roses na několika koncertech, jedním z nich byl i jeden pražský. Jak to vypadá s novými Guns N'Roses si můžete přečíst v těchto reportážích.

Jací jsou noví Guns N' Roses

Guns N' Roses zdaleka neklepou na bránu zapomnění

Nová deska Chinese Democracy by údajně měla vyjít do konce roku. Za pravdivost této informace neručí tento web, ale Axl Rose.

Guns N' Roses: vznik 1985, Los Angeles, California, USA

Původní složení:
WILLIAM AXL ROSE - zpěv
SLASH - kytara
IZZY STRADLIN - kytara
DUFF MCKAGAN - baskytara
MATT SORUM - bicí
DIZZY REED - klávesy

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Guns n´ Roses

(maya, 8. 9. 2008 11:15)

mno co dodat... proste neeej nadupana kapela na svete!!! fakt GnR 4ever

Gn´R

(Ozzy, 1. 9. 2008 19:40)

Guns n roses je fakt dosť našlapaná kapela vniesly do rocku neco nového nikdo iný s tým nezačal podla mńa sú legendy teda boli pretoźe tento nový stojí za hovno ( Chinese demokracy ) úplný prepadák.
Ich pesničky sú dos´t populárne aj medzi normálnymi ludmi nie len metalistami.

info o Guns

(Dave F., 18. 7. 2008 19:34)

http://www.gnrforever.estranky.cz

guns n roses

(katka, 26. 4. 2008 23:14)

vy jsete ůžasní miluju vás poslouchám jen vaše skvělé písničky miluju vás....

lsfjs

(maroš, 18. 10. 2007 9:27)

saj brutálne!!!