Jdi na obsah Jdi na menu
 


Led Zeppelin měli v kompletní sestavě pod tímto jménem poměrně krátkou kariéru, ovšem závratnou a členové kapely později uspěli i sólově. Přestože ve své době se chovali jako alternativní kapela, která se vyhýbala tisku, rozhovorům a do své ryzí formy heavymetalu implementovala prvky britského folku a blues, dočkali se okamžité slávy, komerčního úspěchu a stali se legendou klasického rocku. Tady máte jejich krátkou, ale výstižnou biografii:

(c)www.yahoo.com

Led Zeppelin vznikli ze zbylých členů kapely The Yardbirds, která vydala své poslední album Little Games v roce 1967 a ponechala kytaristu Jimmiho Page a ostatní členy v nejistotě, co bude dál. Jimmi Page mezitím spolupracoval na projektu kapely Donovan, LP Hurdy Gurdy Man spolu s Johnem Paulem Jonesem, který v té době požádal Page o spolupráci na dalších jeho projektech. Poté Keith Reid a James McCarty opustili Yardbirds a tím kapelu i rozpustili. Autorská práva na jméno a několik nedořešených závazků zůstala Jimmimu a basákovi Chrisovi Drejovi. Jimmi se tedy začal poohlížet po novém zpěvákovi a bubeníkovi. Keith Reid mu navrhl, aby kontaktoval Roberta Planta, který tehdy působil v kapele Hobbstweedle. 

Robert Plant na nabídku Jimmiho Page kývl a odcházející Chris Dreja byl nahrazen novým basákem Johnem Paulem Jonesem. Zbývalo najít bubeníka. Robert Plant doporučil Johna Bonhama, který s ním původně hrál v kapele Band Of Joy. Bubeníka museli trochu přesvědčovat, protože měl v té době více nabídek od kapel, které nabízeli více peněz. V této sestavě se kapela pojmenovala New Yardbirds a splnila závazky původní kapely na konci roku 1968. Poté nahráli debutové album za pouhých třicet hodin a ještě ten měsíc změnili jméno na Led Zeppelin. 

Začátkem roku 1969 se Led Zeppelin vydali na americké turné, což připravilo půdu pro vydání eponymního debutového alba. Album se jmenovalo jednoduše Led Zeppelin a vyšplhalo se do americké Top Ten. Kapela stále koncertovala v USA a Anglii a mezitím připravovala druhou desku Led Zeppelin II. Tato deska se dostala na vrchol americké hitparády a zůstala zde sedm týdnů. Kapela se stala velmi atraktivní obzvlášť jako koncertní těleso. Kvalita hudby se ještě více prohloubila na desce Led Zeppelin III, kde už slyšíme vliv britského folku. Podobně na tom byla i další nepojmenovaná deska z roku 1971, kde se objevila inspirace Led Zeppelin v mytologii. Deska, která je nazývána Led Zeppelin IV byla vrcholem jejich kariéry, obsahovala řízné rockové skladby jako Black Dog, folkovou The Battle Of Evermore a slavnou baladu Stairway To Heaven, která spojovala oba žánry. Stairway To Heaven se stala nejhranější písní v historii na radiích, která se orientovala na nesinglové skladby. Skladba totiž nikdy nebyla vydána jako singl a i přesto, že se kvůli tomu nedostala do americké hitparády, alba se prodalo během dvou dekád 16 milionů kopií a stalo se nejúspěšnější deskou Led Zeppelin. 

Kapela koncertovala do roku 1972 a soustředila se jen obrovské stadiony. Poté se stáhla do studia, kde nahrála pátou desku. Albem Houses Of Holy zrušili Led Zeppelin tradici nepojmenovaných a stejnojmenných desek a otevřeli si cestu k rekordnímu turné z roku 1973, kdy překonali mnohé prodejní zářezy do té doby nejúspěšnější kapely Beatles. Koncert v Madison Square Garden byl nafilmovan pro účel snímku The Song Remains The Same. V roce 1975 kapela vydala úspěšné dvojalbum Physical Grafitti, ale následující turné bylo v polovině přerušeno, protože Robert Plant s jeho ženou měli vážnou autonehodu. Zbytek roku strávil Robert Plant v rekonvalescenci.  

V roce 1976 vydali Led Zeppelin album Presence, ale recenze již nebyly tak nadšené jako u předchozích alb a stejně tak tomu bylo i v případě filmu s koncertním záznamem The Song Remains The Same. Další turné bylo opět zrušeno, protože šestiletý syn Roberta Planta zemřel na infekci žaludku. Poprvé se začalo spekulovat o konci kapely. Až do konce roku 1978 zůstal Robert Plant v odloučení. Poté kapela začala pracovat na dalším albu a naplánovala krátké evropské turné. Dva velké koncerty ve Knebworth v roce 1979 byly jejich posledními vystoupeními v Anglii. Poslední deska In Through The Out Door vyšla se značným zpožděním na konci roku 1979. Kapela naplánovala turné po Evropě a USA, ale když začala nacvičovat, nastal další zvrat. 25.září 1980 byl John Bonham nalezen mrtvý ve svojí posteli. Zadusil se vlastními zvratky po alkoholovém večírku. Led Zeppelin oznámili, že končí, protože bez Bonhama už nemůže kapela existovat...

Tak se stali jednou z kapel, která nepřežila smrt jednoho ze svých členů. Zůstala tak legendou a uzavřenou kapitolou, nicméně její zbývající členové dále pokračovali v sólových kariérách. John Paul Jones se vrátil k nahrávání alb jiných skupin, vlastní desku Zooma vydal v roce 1999. Jimmi Page spolupracoval na soundtracku Death Wish II a vydal kompilaci hitů Led Zeppelin Coda. Robert Plant vydal desku Pictures At Eleven, poté se krátce dal znovu dohromady s Pagem v kapele Honeydrippers a vydali stejnojmennou desku. Plant se potom vrátil k sólové dráze a Page založil novou kapelu Firm se zpěvákem Bad Company Paulem Rogersem. Led Zeppelin se dali dohromady jen na dva koncerty, v roce 1985 na Live Aid a v roce 1989 na Atlantic's 25th Anniversary Concert. V roce 1989 Page zkompletoval diskografii Led Zeppelin a v roce 1990 vyšel neprodávanější box set historie následovaný o tři roky později vydaným deseti-diskovým setem The Complete Studio Recordings. V roce 1994 Plant a Page nahráli krátký set pro VH1 Unplugged , který byl vydán jako deska No Quarter. Oba se vydali na úspěšné turné v roce 1998 a vydali společnou desku Walking Into Clarksdale. Nicméně po neúspěchu desky se oba opět vydali vlastní cestou. V diskografii Led Zeppelin vyšly ještě dvojdisk BBC Sessions, best of kolekce Early Days: The Best Of Vol. 1 (1999) a o rok později Latter Days: The Best Of Vol. 2. 

Led Zeppelin: vznik 1968, UK 

Originální sestava:
ROBERT PLANT – zpěv, kytara
JIMMI PAGE - kytara
JOHN PAUL JONES – basa
JOHN BONHAM – bicí

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář